Vasaros stovyklos vaikams: nuo poilsio pajūryje iki sukarinto režimo. Kiek kainuoja?

2017-07-14

 

Vasaros stovyklos vaikams: nuo poilsio pajūryje iki sukarinto režimo. Kiek kainuoja?

Senelių, kurie visą vasarą gali prižiūrėti anūkus kaimuose, tendencingai mažėja. Apskritai, senjorai tapo veiklesni, didesnis jų užimtumas. Todėl dažnas suaugęs žmogus, sovietmečiu praleidęs visas vasaras kaime pas senelius, šiandien savo vaikų nebeturi kur nuvežti. Dėl šios priežasties Lietuvoje itin populiarios vaikų vasaros stovyklos, kurių yra visokių rūšių: nuo pramoginių iki sukarintų ir sudrausminto režimo. Tiesa, kainos - ne visoms šeimoms įkandamos.

Populiariausios stovyklos - pajūryje

Naršant internete galima rasti begalę skirtingo pobūdžio stovyklų. UAB „Zigzag Travel" pardavimo vadovės Linos Juzakėnienės pateiktais duomenimis, šiemet Lietuvoje yra skaičiuojama apie 70 vasaros stovyklų vaikams, o su užsienio stovyklomis šis skaičius išauga iki 90.

Paklausta, kokio pobūdžio stovyklos populiariausios, L.Juzakėnienė teigė, kad vis dėlto svarbiausia ne pobūdis ar tematika, o vietovė: „Labai populiarios stovyklos prie jūros - jos vienareikšmiškai pirmauja. Pajūryje yra tiek pramoginių, tiek edukacinių stovyklų."

Pašnekovė taip pat pridūrė, kad stacionarios stovyklos, kuriose vaikai paliekami 7-10 dienų, populiaresnės už dienines. Tokių stovyklų kaina pajūryje - nuo 150 iki 300 eurų.

Sukarintos stovyklos populiaresnės nei edukacinės Pasak pašnekovės, tėvai labai noriai išleidžia savo vaikus į sukarintas stovyklas, kuriose gausu išgyvenimo elementų: „Antroje vietoje pagal populiarumą - sukarintos ir sporto stovyklos. Jose reikalinga disciplina, yra išgyvenimo elementų, didelis sportinis aktyvumas. Tokių stovyklų yra įvairiuose Lietuvos regionuose. Viena iš populiaresnių yra Šiaulių rajone."

„Sportinių stovyklų gausu ir pamaryje, pavyzdžiui, Drevernoje yra vandens sporto stovykla", - aiškino L.Juzakėnienė.

Ir tikrai - naršant internete sukarintų stovyklų pasiūla gana didelė. Pavyzdžiui, 7 dienų sukarinta - patriotinė vaikų ir jaunimo vasaros stovykla „Mes būsime kariai" Šiauliuose kainuoja 180 eurų, o Švenčionių rajone organizuojama stovykla „Karinis ežiukas" - 200 eurų. Tiesa, stovyklos organizatoriai gali pritaikyti 5 proc. nuolaidą stovyklautojams, turintiems gitarą ir mokantiems ja groti, atsivežusiems nuosavą karinę aprangą, dalyvaujantiems ne pirmą kartą. Taip pat yra organizuojamos ir dvi stovyklos „Poligonas". Už 7 dienų stovyklą tėvai turėtų sumokėti 124 eurus.

Anot L.Juzakėnienės, trečią vietą pagal populiarumą užima edukacinės stovyklos, o populiariausios iš jų yra tos, kuriose mokoma anglų kalbos: „Tokių stovyklų formatas yra labai įvairus, jos tiek dieninės, tiek stacionarios. Tokio pobūdžio stovyklų yra ir Vilniuje, ir Kaune, ir Šventojoje, ir Druskininkuose."

Dviejų savaičių anglų kalbos stovyklos „iCamp", skirtos vaikams ir paaugliams nuo 7 iki 16 metų, organizatoriai siūlo tiek stacionarią, tiek dieninę veiklą. Stovykla su nakvynėmis Palangoje kainuoja 740 eurų, o tik dieninės programos kaina - 490 eurų. Be to, yra nemažai anglų kalbos stovyklų užsienyje, tiesa, kaina žymiai skiriasi. Už tokias kalbos stovyklas tėvai turėtų sumokėti ne vieną tūkstantį eurų.

Yra pasiūlymų ir tiksliųjų mokslų mėgėjams

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje gausu dieninių ugdomųjų stovyklų, kuriose vaikų užimtumas užtikrinamas nuo ryto iki vakaro. Vienose mokomasi kalbų, kitose - programavimo subtilybių. Tačiau mažesniuose Lietuvos miestuose minėtų užsiėmimų yra kur kas mažiau.

VšĮ „Robotikos akademija" šiais metais siūlo dienines stovyklas vaikams net septyniolikoje Lietuvos miestų. Anot „Robotikos akademijos" rinkodaros vadovės Indrės Sasnauskaitės, nors Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio stovyklų pamainose vietų itin greitai nebelieka, pastebima, kad mažesnieji miestai taip pat turi poreikį įdomiam vaikų poilsiui.

Stovyklos kainos miestuose skiriasi: Vilniuje penkių dienų užsiėmimai kainuoja 180 eurų, Kaune - 145 eurai, Klaipėdoje - 135 eurai, mažesniuose miestuose - 90 eurų.

Pašnekovės teigimu, kiekviename mieste dirba vietos mokytojai. Paklausta, kaip yra ruošiamas toks didelis skaičius specialistų, I.Sasnauskaitė atsakė, jog jie visi intensyviai kelia kompetencijas iki stovyklos: „Pedagogai dalyvavo intensyviuose stovyklų programos mokymuose. Be to, iki vasaros sezono, visi jie vedė būrelius pagal mūsų parengtą metodiką."

Anot organizatorių, šiose stovyklose vaikams ugdomi komunikaciniai, matematiniai, loginiai įgūdžiai, sisteminis kūrybiškumas, jie išmoksta naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, įgauna fizikos žinių.

„Šiais metais iš pagrindų atnaujinome programą. Stovyklų temas testavome su daugiau nei 40 vaikų, remdamiesi rezultatais atrinkome geriausias. Turime ir eksperimentų dalį, matematinę - loginę užduotį bei kūrybinę užduotį", - pasakojo „Robotikos akademijos" rinkodaros vadovė.

Vaikus stengiamasi pritraukti įvairių veiklų skaičiumi

Dienos užsiėmimus ir vaikams Vilniuje siūlo ir Lietuvos vaikų ir jaunimo centras (LVJC). Pasak centro rinkodaros ir ryšių su visuomene specialistės Jūratės Janavičienės, iš viso vasaros laikotarpiu buvo pasiūlyti 25 užsiėmimai vaikams (19 kūrybinių veiklų ir 6 sporto veiklos).

Užsiėmimų kainos priklauso nuo būrelio pobūdžio ir trukmės. Kalbant apie kūrybines veiklas, jų kainos nuo 15 eurų (šokių, dailės būreliai) iki 105 eurų („Nykštuku savaitėlė") per mėnesį. Būtent pastarasis užsiėmimas, keramikos ir individualios vokalo pamokos mažiesiems yra populiariausios iš visų kūrybinių veiklų.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras organizuoja ir begalę stovyklų. Viena iš jų - „Voratinklis" - yra nemokama. Kitų kainos vyrauja nuo 90 iki 250 eurų. Stovyklų pobūdis įvairus, pašnekovės teigimu, jų organizuojamose stovyklose vaikai gali tobulintis plaukimo, šokio, pasaulio pažinimo įgūdžius.

„LVJC organizuoja ir du vasaros kursus, kurie užtikrina pradinukų ir mažesnių klasių moksleivių užimtumą pusdieniui. Kursai „Spalvota jaunojo dailininko vasara" - mėgstantiems piešti, konstruoti, klijuoti, karpyti. Kursų „Skani jaunojo kulinaro vasara" užsiėmimai skirti vaikams, kurie linkę gaminti. Visgi juos siūlome ir naujokams, norintiems pamatyti, kokie kulinariniai šedevrai gali gimti jų pačių rankose. Organizuojame tris šių kursų pamainas", - pasakoja J.Janavičienė.

Paklausta, ar vaikai noriai lankosi užsiėmimuose, specialistė atsakė, kad sudominti vaikus darosi vis sunkiau: „Manau, kad kuo toliau, tuo sunkiau vaikus „priversti" daryti tai, ko jie nenori. Kasmet jie tampa vis laisvesni, drąsesni, sako tai, ką galvoja. Stengiamės, kad vaikams LVJC būtų gera. Įsiklausome, ko reikėtų ir kas būtų naudinga jiems patiems, ir stengiamės tai jiems duoti būreliuose, stovyklose."