Keliaujantys architektai kviečia į paskutines kūrybines dirbtuves Naujajame Obelyne

2016-08-24
Keliaujantys architektai kviečia į paskutines kūrybines dirbtuves Naujajame Obelyne

Rugpjūčio 25-29 dienomis keliaujančių architektūros dirbtuvių komanda ruošiasi aplankyti paskutinę projekto vietovę - Naująjį Obelyną. Vaizdingose Šilalės rajono lygumose įsikūręs beveik 600 gyventojų turintis kaimas sulauks neeilinio renginio - kultūrinio-edukacinio projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: KVADRATU". Architektų ir menininkų komanda kviečia Šilalės rajono gyventojus atvykti ir prisijungti prie 5 dienas truksiančių kūrybinių dirbtuvių, kurios vyks šalia kaimo mokyklos stadiono.

 

Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu" keturios architektų ir menininkų komandos jau aplankė savo miestelius. Entuziaztingai nusiteikusi paskutinė, bet ne prasčiausia, penktoji architektų komanda, kurią kuruoja architektas Pavel Balbatunov, su nekantrumu laukia ketvirtadienį prasidėsiančių kūrybinių dirbtuvių Naujajame Obelyne.

„Aš tikiuosi, kad jaunimas, dalyvausiantis dirbtuvėse, bus suinteresuotas gerinti savo miestelio viešąją erdvę. Taip pat tikiuosi nuoširdaus bendravimo ir bendradarbiavimo su komanda. Vaikai galės plačiau atskleisti savo norus", - būsimų kūrybinių dirbtuvių lūkesčiais dalinosi architektas P. Balbatunov.

Pagražinta viešoji erdvė jau keturiuose miesteliuose

Keliaujantys architektai ir menininkai džiaugiasi gautais rezultatais po įvykusių kūrybinių dirbtuvių net keturiuose miesteliuose. Griškabūdyje startavusios kūrybinės dirbtuvės papuošė miestelio autobusų sustojimo stotelę ir įrengė vaikų žaidimo aikštelę. Antanave buvo atnaujintas viešojo tualeto namelis, atsirado terasos-suoliuko ir karstynės-hamako konstrukcija. Kaltanėnuose susibūrusi šauni architektų ir miestelio gyventojų komanda sukūrė erdvinę kompoziciją - šaškių lentą - platformą, sūpynes-instaliaciją bei dinamiškus modulinius suoliukus. Šiuo metu ketvirtoji projekto komanda jau gražina viešąją erdvę Zibalų kaime, o penktoji komanda su nekantrumu laukia paskutinių kūrybinių dirbtuvių, prasidėsančių ketvirtadienį.

Pusės tonos inkilas

Šalia Akmenos upės įsikūręs Žemaitijos regionui priklausantis Naujasis Obelynas didžiuojasi savo kaimu, šalia kurio yra Stasio Girėno gimtinė ir Dionizo Poškos muziejus. Kaimo žmonės aktyviai puoselėja savo aplinką, dalyvauja įvairiuose projektuose, iš kurių didelis dėmesys yra skiriamas kaimo mokyklai ir šalio jos esančiai viešajai erdvei. Būtent šioje vietoje stovės pusę tonos sveriantis, šešių metrų aukščio „kultūrinis inkilas", kuriame ir aplink kurį vyks kūrybinės dirbtuvės bei kultūrinės veiklos visai miestelio bendruomenei.

„Mes turime šio inkilo griaučius. Inkilas yra tarsi viešosios erdvės užuomazga. Visus kviečiame tuos griaučius aprengti, o koks bus drabužis, priklauso nuo mūsų visų", - apie simbolinę „kultūros inkilo" reikšmę aiškino projekto koordinatorė ir architektė Rasa Chmieliauskaitė.

Norėdami sukurti gyvą, lankomą ir mylimą viešąją erdvę, architektų ir menininkų komanda surengs 5 dienų kūrybines dirbtuves, kuriose kaimo vaikai ir jaunimas leisis į kūrybingą miestelio gražinimo procesą. Vakarais visa kaimo bendruomenė bus kviečiama į kultūrinius vakarus, kurių metu vyks įvairios diskusijos, muzikiniai koncertai bei įdomūs pranešimai.

Atsiras lauko scena

Naujojo Obelyno ambasadorius ir istorijos mokytojas Mindaugas Armonas miestelių atrankos anketoje pateikė ne vieną idėją, kokiais būdais būtų galima praturtinti kaimo viešąją erdvę. Išankstinio vizito metu buvo pastebėta, jog kaimo mokykla yra centrinis miestelio objektas ir kultūrnis židinys. Atvykusi architektų komanda drauge su kaimo gyventojais vieningai priėme sprendimą ne tik dėl centrinės miestelio vietos kūrybinėms dirbtuvėms organizuoti, bet ir dėl būsimo architektūrinio objekto.

„Šalia mokyklos yra tvarkingos krepšinio ir futbolo aikštelės, visiškai nesenai įrengtas bendruomenės sodas su supynėm ir smėlio dėže vaikams. Mūsų idėja su menininkų ir architektų komanda - šalia šių objektų pastatyti lauko sceną, kuri šiltuoju metų laiku būtų išnaudojama meninei programai", - pasakojo Naujojo Obelyno ambasadorius ir istorijos mokytojas Mindaugas Armonas.

M. Armono teigimu labiausiai kaimui trūksta žmonių vienybės, pasidžiaugimo vienas kito darbais, todėl kūrybinių dirbtuvių tikslas yra orientuotas ne tik į apčiuopiamą naudą, bet ir į aukštesnes vertybes - kaimo bendruomeniškumo puoselėjimą.

Mokiniai čia - aktyvūs ir bebaimiai Lietuvos skautai

Atviro konkurso būdu išrinktas Naujojo Obelyno kaimas sudomino projekto organizatorius tuo, kad miestelis turi potencialą keistis į gerąją pusę, o išankstinio vizito metu buvo pastebėtas jaunimo entuziazmas dėl artėjančių kūrybinių dirbtuvių.

„Yra nemažai žmonių, kurie „turi rankas", todėl manau, kad šios dirbtuvės pastūmės jaunimą ir kitus gyventojus susiburti kartu ir prižiūrėti bei puoselėti savo miestelį dar geriau", - pasakojo P. Balbatunov.

M. Armono teigimu, mokiniai yra aktyviai įsitraukę į „skautišką" veiklą, tad dažnai keliauja, rengia stovyklas, kas leidžia ugdyti jų savarankiškumą. Naujojo Obelyno jaunimas yra aktyvus, domisi sportu, piešimu ir dainavimu. Kelionei pasiruošę architektai ir menininkai tiki, jog tokių vaikų ir jaunimo yra daug visame Šilalės rajone.

Atvykstanti architektų ir menininkų komanda kviečia net tik Naujojo Obelyno gyventojus, bet ir aplinkinių miestelių ir kaimų jaunimą prisijungti prie komandos ir dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse. Visų dalyvausiančių laukia neeilinė patirtis.

Projektą rengia VšĮ „Architektūros fondas" savanoriai (http://archfondas.lt/lt).

 

 

Kontaktas žiniasklaidai: 
Gintarė Dzindzelėtaitė, 
+370 679 18545 
„Architektūros fondas"
vaikai@archfondas.lt