Gyventojai nebando pralobti iš nenaudojamos elektronikos – mieliau ja atsikrato
2017-08-16
Gyventojai nebando pralobti iš nenaudojamos elektronikos - mieliau ja atsikrato
Gyventojai, nusprendę atsisakyti nereikalingų, tačiau vis dar veikiančių elektroninių prietaisų, mieliau renkasi juos dovanoti, o ne parduoti. Tai liudija ir Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa.
Ar bus reikalingi?
Ekspertai džiaugiasi, kad gyventojai yra orientuoti į antrinį elektronikos prietaisų panaudojimą - tai dera su ekologiniais tikslais. Visgi jie atkreipia dėmesį, kad prietaisus dovanoti reikėtų tik įsitikinus, jog jie bus reikalingi ir naudojami bei kritiškai pasisako apie prietaisų kaip dovanų palikimą prie buitinių atliekų konteinerių.
EPA direktorius Linas Ivanauskas, komentuodamas apklausos rezultatus, pasakojo, jog dauguma gyventojų, nusprendę atsisakyti nereikalingų, tačiau dar veikiančių elektros prietaisų, renkasi juos perdovanoti.
„Dovanomis įprastai tampa buityje dažniausiai keičiami įrenginiai. Gyventojai, norėdami naudotis naujomis gamintojų sukuriamomis funkcijomis, dažniau keičia tokius įrenginius, kaip mobilieji telefonai, kompiuteriai ir televizoriai. Taip pat dažnai dovanojami nebereikalingi, tačiau dar veikiantys virtuviniai kombainai, smulkintuvai bei plakikliai, kurių namų ūkiuose neretai turima ir po kelis vienetus", - teigia L. Ivanauskas.
Remiantis apklausos rezultatais, Lietuvos gyventojai labiausiai linkę dovanoti televizorius (45 proc. respondentų), kompiuterius (43 proc.), mobiliuosius telefonus (37 proc.), spausdintuvus, skenerius ir oro ventiliavimo, kondicionavimo įrenginius (po 33 proc.).
Siūlo dovanoti tiems, kurie naudos
L.Ivanauskas teigia, kad gyventojų polinkis nereikalingus, bet veikiančius elektroninius prietaisus dovanoti yra ekologiškai atsakingas elgesys - tokiu būdu taupomi resursai.
Tiesa, prieš dovanojant įrenginius, visada svarbu pasidomėti, ar jie reikalingi ir tikrai bus naudojami pagal paskirtį. Kitu atveju ilgainiui šie prietaisai taps tiesiog kitoje vietoje saugoma elektronikos atlieka.
„Kartais gyventojai nebenaudojamus prietaisus išveža į kaimus ar sodybas ir laiko tai dovana.
Pasitaiko, kad šios dovanos stovi metų metus ir laikomi netinkamoje aplinkoje net pradeda irti. Tai išties pavojinga, nes elektroniniuose prietaisuose yra sunkiųjų metalų, kurie patekę į aplinką gali sukelti pavojų gamtai ir žmonių sveikatai", - teigia L. Ivanauskas.
Jeigu prietaisas nebereikalingas, o veikia ir išmesti gaila, tai yra ir kitų būdų užtikrinti jo antrinį panaudojimą: parduoti ar dovanoti nepažįstamiems asmenims, taip pat naudotą techniką superka ir kai kurios parduotuvės ar remonto dirbtuvės.
Palikti prie konteinerių - ne dovana
EPA atstovas pasakoja, kad norėdami gero gyventojai elektroninius prietaisus palieka ir prie buitinių atliekų konteinerių su mintimi, kad ją pasiims kiti, kuriems ji bus reikalinga. Deja, jeigu prietaisų niekas nepasiima, tai tampa tiesiog netinkamai išmesta elektronikos atlieka.
„Buitinių atliekų vežėjai neturi nei galimybių, nei specialios įrangos tinkamai pasirūpinti šių prietaisų išvežimu bei tvarkymu. Jeigu nėra galimybės nebereikalingų prietaisų perduoti kitiems gyventojams tiesiogiai, atsakingiausia būtų juos išmesti į elektroninėms atliekoms skirtus konteinerius. Tuomet galima būti tikram, kad prietaisas bus tinkamai sutvarkytas ir nekels žalos aplinkai", - teigia L. Ivanauskas.
Elektronikos platintojų asociacija (EPA) visoje Lietuvoje yra įrengusi daugiau nei 4 tūkst. elektronikos atliekų surinkimo vietų dažnai lankomose parduotuvėse, bibliotekose, seniūnijose ir t. t.
Apie arčiausiai namų esančias elektronikos atliekų surinkimo vietas galima sužinoti EPA tinklalapyje ir iš „Google Play" elektroninės parduotuvės parsisiuntus nemokamą mobiliąją programėlę „Rūšiuoklis".
Reprezentatyvią gyventojų apklausą EPA užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai". Apklausa atlikta 2017 m. vasario 17-24 dienomis, jos metu apklausta 1013 gyventojų iš visos Lietuvos.