Verslininkai modernizavo šiltnamius: rengiasi konkuruoti su įvežtine produkcija

2017-05-18

 

Verslininkai modernizavo šiltnamius: rengiasi konkuruoti su įvežtine produkcija

 

Modernizavę šiltnamius, Lietuvos verslininkai jau rengiasi konkuruoti su įvežtine daržovių produkcija. Prekybininkai tvirtina, kad pirkėjai rinkdamiesi pomidorus ar agurkus prioritetą teikia lietuviškai produkcijai. O moderniausi Baltijos šalyse šiltnamiai leis produkciją tiekti beveik ištisus metus.

Investavę 15 mln. eurų, iš kurių 10 mln. Europos Sąjungos parama, ir per dvejus metus pastatę ar modernizavę 10 hektarų šiltnamių, daržovių augintojai netoli Elektrėnų esančiame Kareivonių kaime ketvirtadaliu išplėtė daržovių auginimo plotus ir tapo didžiausiu bei moderniausiu šiltnamių kompleksu Baltijos šalyse. Bendrovėje šiuo metu dirba apie 250 darbuotojų, sukurta 60 naujų darbo vietų.

„Dalyje šiltnamių galėsime auginti daržoves beveik ištisus metus, galime pasiūlyti žymiai platesnį tų pačių daržovių asortimentą, jei atkreipėte dėmesį - 11 rūšių pomidorų, 4 rūšys salotų, ilgavaisiai ir trumpavaisiai agurkai", - sakė įmonės direktorius Mindaugas Pupienis.

Dalyje naujųjų šiltnamių pirmą kartą Lietuvoje įdiegta vadinamoji šviesos kultūra - moderni apšvietimo ir mikroklimato palaikymo sistema, leidžianti daržoves auginti atsižvelgiant į metų laiko ar gamtos oro sąlygas. Viskas kompiuterizuota - augalų mikroklimatas, laistymas, vėdinimas, šildymas stebimas ir valdomas automatiškai. Šilumą tiekia naujos katilinės.

Šiltnamiuose trys hektarai ploto skirti tik vieno didžiųjų prekybos tinklų tam tikrų veislių pomidorų produkcijai auginti. Pirkėjų apklausa rodo, kad rinkdamiesi daržoves, dauguma prioritetą teikia pirmiausia lietuviškai produkcijai. Bulvės, kopūstai ir pomidorai sudaro pusę vartotojų nuperkamų daržovių.

„Per pastaruosius penkerius metus matyti, kad sveikos mitybos tendencijos pradeda atsispindėti pirkėjų krepšelyje - beveik 2 kartus išaugo salotų ir jų mišinių pardavimai, todėl kartu su „Kietaviškių gausa" asortimentą taip pat praplėtėm ir dabar galėsime pasiūlyti keturių rūšių lietuviškų salotų", - sakė vieno didžiųjų prekybos centrų Pirkimų departamento direktorė Vilma Drulienė.

Pasak šiltnamių asociacijos, Lietuvoje atnaujinama ar statoma dar apie 10 hektarų šiltnamių, o netolimoje ateityje jų plotas sieks apie 40-45 hektarus. Tai esą leis visiškai patenkinti Lietuvos vartotojų šiltnamio daržovių poreikį.

„Turėdami tokias technologijas, tokius šiltnamius ir tokio lygio specialistus, kokius turi Lietuva, aš manau, kad artimiausiu metu galėsime konkuruoti su Vakarų Europa ir net su viena lyderių - Lenkija", - teigė Šiltnamių asociacijos prezidentas Donatas Montvila.

Asociacijos duomenimis, vieni stipriausių šiltnamių produkcijos augintojų - daržovių ir gėlių - dabar dirba arba verslus plečia Anykščių, Alytaus, Kėdainių ir Širvintų rajonuose, o produkcija jau eksportuoja į Latviją ir Estiją.