Verslo liudijimų kai kurių sričių specialistams naikinimas: skaidrumo didinimas ar verslų žlugdymas?

2017-07-07

 

Verslo liudijimų kai kurių sričių specialistams naikinimas: skaidrumo didinimas ar verslų žlugdymas?

Jau įsigaliojo naujasis Darbo kodeksas, o Finansų ministerija užsimojo panaikinti ir verslo liudijimus kai kurių sričių specialistams. Valdžia sako, kad mokesčių, darbo sąlygų bei santykių reformos būtinos. Tačiau apie reformas išgirdę lietuviai baiminasi dėl savo verslų ir ruošiasi emigruoti.

Šios kadencijos Seimas ir vyriausybė daugelį problemų bando spręsti drastiškai: skelbiami nauji draudimai, siekiama įtvirtinti ne vieną reformą. Yra žmonių, kuriems nauji įstatymai dėl alkoholio prieinamumo ribojimo ir vaistų kompensavimo - neaktualūs. Tačiau, ko gero, visiems svarbūs darbo sąlygų, kompensacijų bei atostogų skaičiavimo pokyčiai. Daug diskusijų sukėlė naujasis Darbo kodeksas ir Finansų ministerijos siūlymai naikinti verslo liudijimus automechanikams bei statybų sektoriaus darbuotojams.

Su baime apie tokius valdžios užmojus kalbantys šių sričių specialistai pyksta ir sako - nebeliks kitos išeities, teks nutraukti verslą ir emigruoti.

„Nenoriu apie tai net galvoti, nes jeigu bus ta buhalterija, gal visai uždarysime verslą", - svarsto automechanikas Olegas.
Veikla pagal verslo liudijimą Lietuvoje kasmet užsiima beveik 100 tūkst. gyventojų. Iš jų statybos darbus atlieka - 23 tūkst., automobilių taisymu užsiima perpus mažiau, tačiau vis tiek šios rūšies veikla - viena populiariausių. Valdžios ketinimai uždrausti automobilius taisyti pagal verslo liudijimą, automechanikus ne juokais išgąsdino.


Štai karkasinius namus statantis Darius sako nesuprantantis paties motyvo, kodėl patogiausią, paprasčiausią ir žinomą, skaidrų veiklos vykdymo būdą norima naikinti. Pagal verslo liudijimą vyras dirba jau nebe pirmus metus.
„Su verslo liudijimu dirbu septinti metai. Statybų sektoriuje Vilniuje dirbu jau 13 metų. Kiek dirbome su įmonėmis, tai arba atlyginimai vėluoja, tai su įrankiais problemos, buvo visokių niuansų. Iš pažįstamų surinkome komandą, suradome sau klientų, pradėjome dirbti su verslo liudijimais. Norėjome tapti firma, bet buvome per maži, kad galvotume apie įmonę", - pasakoja Darius.

Tuo metu teisininkas Justas Vilys sako, kad protinga verslo liudijimų alternatyva būtina. Anot jo, galima teigti, kad įmonėse buhalterija tvarkoma griežčiau, tad ir veiklos skaidrumu abejoti tenka rečiau, nei vertinant individualiai dirbančius asmenis.

Vis dėlto, advokato teigimu, iš kiekvieno savarankiškai dirbančio žmogaus reikalauti steigti įmonę - neteisinga.

„Individualios įmonės yra daug labiau atskaitingos, daug labiau kontroliuojamos ir veiklos pobūdis yra visai kitoks. Esi kaip maža įmonė su visomis buhalterijomis, esi kontroliuojamas ir prižiūrimas. Tačiau ne kiekvienas tai darys. Manau, kad dauguma nueis į šešėlį vien todėl, kad per sunku bus turėti tokią struktūrą", - svarsto advokatas.
Jo teigimu, argumentų yra ir vienoje, ir kitoje pusėje. Viena vertus, tai galbūt sumažins šešėlį, padidins mokesčių mokėjimą.

„Tačiau reikia pasverti tai, kad su verslo liudijimu dirbantis žmogus atlieka nematomą darbą. Jis aprūpina tuos žmones, kurių valstybė neaprūpina: artimuosius, gal dar įdarbina kitą žmogų, kuris savo verslo tikrai nesukurtų", - pastebi J.Vilys.

„Su verslo liudijimu dirbame jau keletą metų, nes nereikia vesti buhalterijos. Esu meistras, virinu. Man labai sunku vesti buhalteriją, neturiu tam laiko", - sako automechnikas Olegas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovai teigia, kad išsiimant verslo liudijimus dažnai pasinaudojama ir įvairiomis lengvatomis. Mokestinę naštą jos sumažina ir taip mažiausiai mokesčių sumokančiai dirbančiųjų daliai.

„Didžiausias skaičius gyventojų, dirbančių su verslo liudijimais ir pasinaudojusių lengvatomis, - būtent tie, kurie yra registravęsi darbo biržoje. Pernai jų buvo per 15 tūkst. Toliau - gyventojai, kurie yra sulaukę pensinio amžiaus ir irgi išsiėmę verslo liudijimus. Tokių piliečių - daugiau kaip 6 tūkst. Dar viena kategorija, kurią būtų svarbu paminėti, tai - gyventojai, kurie turi vienokį ar kitokį neįgalumą. Jų yra - 2,5 tūkst.", - kalba VMI Mokestinių prievolių departamento vadovė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Siūlant naikinti verslo liudijimus, kalbėta apie šešėlio mažinimą. Teigiama, kad būtent laisvai samdomi statybininkai ar garažuose automobilius tvarkantys mechanikai nuslepia daugiausia pajamų. Juk neretai už darbus su jais atsiskaitoma grynaisiais, tačiau statybų versle dirbantis Darius sako, kad klientai dabar dažniausiai atsiskaito pavedimais.