Basomis einame sveikatos keliu

2017-08-16


Basomis einame sveikatos keliu

Vaikščiojimo basomis nauda jau įrodyta moksliškai. Pavyzdžiui, jo įtaka didinant antioksidantų kiekį, mažinant uždegimą, gerinant miegą. Įvairių sričių medikams žinomi ir kiti vaikščiojimo basomis privalumai.

Kalbant apie vaikščiojimą basomis turimas omenyje vaikščiojimas dirvožemiu, žole arba smėliu, kitaip tariant - natūraliu paviršiumi. Mokslinių studijų rezultatai parodė, jog nauda sveikatai pasireiškia dėl sąveikos tarp mūsų kūno ir žemės elektronų. Kaip rašoma portale www.mindbodygreen.com, planeta turi savo natūralų krūvį, ir panašu, kad mums naudingiau turėti tiesioginį kontaktą su žeme.

Bent pusvalandį

Ne mažiau kaip pusvalandį trunkantys dažni vaikščiojimai gamtoje rekomenduotini dėl jų poveikio mažinant vėžio bei diabeto riziką, gerinant širdies ir kraujagyslių būklę, reguliuojant svorį.

Be to, vaikštant skatinamas kraujo aprūpinimas deguonimi, gerėja kraujo apytaka, stiprinamas imunitetas, šalinami toksinai, slopinamas stresas. Žinoma, pravartu ir nueiti į sporto klubą, bet tada netenkama natūralios aplinkos pranašumų gerinant psichinę sveikatą: deguonies prisotinto oro ir gražaus gamtovaizdžio.

Svarbiausia, jog eidami giliai kvėpuojame, kvėpavimas derinamas su judėjimu, patiriame laisvės pojūtį.

Pasitelkus šilumą ir vandenį

Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Tomas Sinevičius pabrėžė, jog kalbant apie vaikščiojimą basomis pirmiausia reikia atsižvelgti į tai, ar pėdos yra sveikos, ar turi tam tikrų problemų (pavyzdžiui, plokščiapėdystė, kulnakaulio atauga).

Jeigu pėdos yra visiškai sveikos, vaikščiojimas basomis, dirginant aktyvius pėdų taškus, bus labai naudingas. Aktyvių taškų pėdose stimuliavimas labai plačiai taikomas Rytų medicinoje. Jos atstovai teigia, kad biologiškai aktyvūs taškai pėdose yra tarsi vidaus organų atspindys, tad masažuojant tuos taškus teigiamai veikiami ir atitinkami organai. Pėdų masažas gali būti ne tik malonus, bet ir skausmingas. Taip esą dėl to, kad žmogus turi problemų dėl vieno ar kito organo.

Pasak T. Sinevičiaus, pėdas naudinga veikti ir šalčiu arba pasinaudoti kontrastiniu šalčio ir šilumos efektu. Gerai veikia ir vaikščiojimas rupiu paviršiumi. Braidžiojant po rytinę ar vakarinę rasą iš karto veikia du komponentai - nelygus, šiurkštus, bet pėdai gana švelnus paviršius bei šalčio ir šilumos kaitaliojimas. Naudingi kraujotaką gerinantys įkaitusio smėlio ar akmenukų bei šalto vandens kontrastai. Jeigu laistomi augalai, ant pėdų galima užpilti šalto vandens iš žarnos, o tada pavaikščioti šiltesniu paviršiumi. Ši paprasta procedūra irgi skatina kraujotaką.

Jei yra problemų

Kalbant apie problemines pėdas, pavyzdžiui, jei nustatyta plokščiapėdystė, aktualus ne tik aktyvių taškų masažas, bet ir poreikis išspręsti konkrečią problemą.

Esant plokščiapėdystei reikėtų vengti vaikščiojimo basomis kietu lygiu paviršiumi, tarkim, linoleumu, parketu, asfaltu. Bent tol, kol susiformuoja raumenynas, palaikantis pėdos kaulinę dalį. Tačiau patartina vaikščioti basomis smėliu arba akmenukais, nes taip spaudžiamos suplokštėjusios vietos, nelygus paviršius skatina raumenų darbą, gerina kraujotaką, vadinasi, sulaukiama teigiamo efekto.

Vyresnio amžiaus žmonėms pasitaiko problemų dėl sumažėjusio pėdos elastingumo. Tai pajuntama atsistojus po ilgesnio poilsio ar miego, atsirėmus ant kulno, einant. Pasak T. Sinevičiaus, šiuo atveju irgi pravers vaikščiojimas basomis nelygiu paviršiumi arba speciali mankšta pėdoms, net ir šaltį joms naudojant. Šiam tikslui tiks šaldiklyje laikytas buteliukas su vandeniu. Jei pėdos yra pavargusios ar skausmingos, buteliuką reikia padėti po jomis ir lengvai spaudžiant pavolioti grindimis. Taip pėdos yra stimuliuojamos, o šaltis mažina tinimą bei skausmą.

Pagal ajurvedą

Gydytoja, sveikos mitybos ir gyvensenos konsultantė, ajurvedos žinovė Asta Keturkienė irgi rekomenduoja kuo daugiau vaikščioti basomis. Remiantis ajurveda, mūsų pėdose yra labai daug po visą kūną išraizgytų energinių kanalų projekcijų taškų, vadinamų marmomis.

"Juos stimuliuodami sveikai aktyvuosime organizmo medžiagų apykaitą ir valymąsi, gausime daugiau natūralios energijos, bet ne dėl kofeino ar tanino poveikio", - pažymėjo A. Keturkienė.

Anot LŽ pašnekovės, vaikščiojimas basomis gerina regėjimą. Dažniau tai daryti patariama ir nevaisingumo problemų turinčioms moterims. Taip jos, dar tik besiruošiančios tapti mamomis, pajus geresnį ryšį su motina Žeme, kuri mus veikia ir mumis rūpinasi. Kadaise žmonės, basi vaikščioję po ražienas, daug ką nuspėdavo intuityviai - jie buvo arčiau Dievo ir gamtos nei mes, civilizacijos paveiktieji.

Gydytoja vardijo, kaip veikiant pėdas suteikti kuo daugiau naudos sau.

Jos teigimu, jei neturime sąlygų nusiprausti po dušu ar išsimaudyti natūraliame vandens telkinyje, nusiprauskime bent pėdas - taip sumažės nuovargis, pasipildysime energijos.

Dar vienas patarimas - kiekvieną vakarą pėdas įtrinti šalto spaudimo aliejumi, jeigu jau neturime laiko ar noro tokiu būdu palepinti visą kūną.

"Daugelis žino, kad peršalus reikia pamirkyti pėdas sūriame vandenyje. Tačiau tuomet, kai organizme gaminasi daug gleivių, o tai pasireiškia šlapiu kosuliu, sloga, pėdoms rekomenduojamas sausas karštis, jį suteikia termoforas arba guminė pūslė. Be to, patariama kelioms paroms ant pėdų užklijuoti pipirinį pleistrą. Taip stimuliuosime biologiškai aktyvius taškus", - sakė A. Keturkienė.

Remiantis ajurveda maitintis, sportuoti ir gydytis reikia pagal dominuojantį kūno tipą - došą. Ajurvedinis pėdų ir kojų masažas subalansuoja visas tris organizmo došas, fizinį ir psichinį kūną formuojančias energijas. Indijoje žmonės bent jau nakčiai vienas kitam masažuoja pėdas - tada geriau miegama ir pailsima. Masažuojant pėdas gydomas net reumatas.