Ar reikia mokėti savo vaikams?

2017-07-11

 

Ar reikia mokėti savo vaikams?

Vaikas susitvarkė kambarį, padėjo mamai išplauti indus, pažaidė su jaunesne sese - ar reikia jam už tai mokėti? Dažna šeima renkasi tokią „apmokėjimo" taktiką, kad susitartų su savo atžala, tik ar už kasdienius darbus ir įprastai atliekamas pareigas turėtumėte mokėti pinigus?

Psichologai teigia, kad kiekviena šeima turi savo auklėjimo sistemą, kuri priklauso nuo puoselėjamų vertybių, tradicijų, bendravimo tarp šeimos narių stiliaus. Vieniems tėvams atrodo, kad pareigos yra savaime suprantamos: trejų metų sulaukęs vaikas turi padėti lėkštę ir puodelį į plautuvę, aštuonerių išnešti šiukšles ir daryti kitus darbus. Kiti gimdytojai mano, jog savo kambaryje vaikas privalo susitvarkyti, tačiau už kitus papildomus darbus, pavyzdžiui, pagalbą mamai svetainėje ar virtuvėje, jam reikia sumokėti, rašoma psychologies.ru.

Vertybių sistema

„Šeima - tai sistema ir vaikas joje turi savo vietą, - sako psichologė Irina Chomenko. - Žinoma, kad kiekvienas vaikas turi turėti pareigas ir teises. Ir jeigu jis deda daugiau pastangų, natūralu, kad tėvai gali ne tik padėkoti, bet ir paskatinti materialiai."

Kita psichologė teigia, kad pinigai - tai vienas iš būdų išreikšti savo pasitenkinimą ir parodyti vaikui, kad vertiname jo užsispyrimą, įdėtas pastangas, nusiteikimą. Toks padėkos būdas tinka ir paaugliams, kurie atitolsta nuo tėvų ir tokia dėmesio forma gali padėti šeimai daugiau laiko praleisti drauge.

Ar mokėti vaikui už gerus pažymius? Psichologės šiuo atveju griežtos - taip neturėtų būti. „Už kiekvieno pažymio slypi istorija. Juk blogesnį galima gauti ne tik dėl to, kad vaikas nesimokė. Gal sirgo, nesuprato, blogai jautėsi ar jaudinosi. Taip ir aukščiausias įvertinimas - ne visada tai reiškia žinias, - kartais tik sėkmė, o gal net nusirašymas", - pastebi Natalija Jevsikova.

Jai pritaria ir I.Chomenko: „Vaikas mokosi ne dėl tėvų, o dėl savęs - tai turi suprasti abidvi pusės. Mes turime sukurti tinkamas sąlygas jo išsilavinimui, padėti, pagelbėti, tačiau neprisiimti atsakomybės už jo pasiekimus."

Pinigai negali tapti pagrindiniu tikslu

Nei tėvams, nei vaikams. Kartais viskas susipainioja ir tampa chaosu - vaikas išnaudoja tėvus, kad tik gautų pinigų, o tėvai duoda pinigų, kad nejaustų kaltės, norėdami daugiau laiko skirti sau ir pan. Tad šiuo atveju, pasak psichologės N.Jevsikovos, pinigai turi išlikti kažkuo ypatingu ir svarbiu, kad atitiktų vidinę vaiko jauseną - aš tai užsitarnavau! „Vaikas, jaučiantis tėvų meilę, palaikymą, rūpestį ir švelnumą, pinigus vertins tiesiog kaip dovaną", - teigia specialistė.

Ar mokėti už namų ruošą? Namų ruoša atliekama visų ir visiems, daroma tam, kad šeima jaustųsi patogiai ir maloniai, todėl neturėtų būti apmokama. Tačiau kalbėtis apie namų darbų pasidalinimą ir pokyčius - būtina. Juk savo artimiesiems padedame ne dėl pinigų, o dėl to, kad mylime, norime, kad jie būtų laimingi.