9 veiksmingi patarimai vairuojant žiemą

2024-11-21

Vairavimas žiemą – tai didžiulis iššūkis. Keliai gali būti slidūs ir apledėję, sniego pūgos gali pabloginti matomumą, o šaltis gali pakenkti bet kuriai transporto priemonei. Todėl būtina taikyti saugaus vairavimo metodus ir būti pasiruošusiems, kai ateina žiema.

Lietuvoje paprastai mums tenka susidurti su labai atšiauriomis žiemomis, kurių metu iškrenta gerokai daugiau nei 5 cm sniego. Šis sniegas, ledas ir įprastiniai žiemos orai padidina avarijų ir nelaimingų atsitikimų riziką.

Kasmet daugybė avarijų įvyksta dėl neigiamų oro sąlygų ir labai dažnai tai lemia snieguoti, slidūs bei apledėję keliai. Jei vairuojant sninga, tai reikšmingai pablogina matomumą.

Net jei gyvenate šiltuose kraštuose, jums naudinga žinoti, kaip saugiai vairuoti žiemos keliuose, kai lankote Lietuvoje likusius draugus ar šeimos narius. Pateikiame keletą patarimų, kurie padės būti tikriems, kad jūs ir jūsų transporto priemonė esate pasirengę vairuoti žiemą.

1. Jei galite, likite namuose

Stebėkite pranešimus apie orus numatomame maršrute. Jei numatomas blogas oras, stenkitės atidėti kelionę. Jei sninga ar pusto, jei įmanoma, likite namuose ir nesileiskite į kelią. Jei išsiruošėte į kelionę, būtinai ką nors įspėkite apie savo planą ir maršrutą. Tokiu būdu galėsite sumažinti riziką, jog galiausiai liksite be jokios pagalbos kelyje.

2. Sutelkite dėmesį į detales

Šaltyje akumuliatoriaus veikimas susilpnėja. Po trijų žiemų jūsų transporto priemonės akumuliatorių gali tekti pakeisti. Įjunkite priekinius žibintus, tada užveskite variklį. Jei įjungus variklį žibintai pašviesėja, jūsų akumuliatorius silpnas. Taip pat būkite tikri, kad priekinio stiklo plovimo skysčio ir variklio antifrizo lygis yra pilnas.

Tam, kad būtų paprasčiau visu tuo tinkamai pasirūpinti, galite pasinaudoti www.carone.app mobiliąja programėle ir labai greitai surasti artimiausią autoservisą, kuriame visais minėtais darbais pasirūpins patyrę automechanikai.

3. Paruoškite žieminę įrangą

Žieminėje įrangoje turėtų būti akumuliatoriaus laidai, ledo grandiklis, smėlis, kurį galėtumėte paberti po slystančiais ratais, jei įstrigote, nedidelis kastuvėlis, žibintuvėlis ir baterijos, telefono įkroviklis, geriamasis vanduo ir užkandžiai.

Bake turėkite pakankamai degalų, jei įstrigtumėte vietoje, kurioje jums tektų ilgiau palaukti. Tai užtikrintų, kad nesušaltumėte. Demisezoninės padangos susidoros su lengvu sniegu. Jei sniego daugiau arba keliai yra labai apledėję, naudokite žiemines padangas.

4. Nugramdykite ledą

Nuvalykite priekinio stiklo ir galinio lango vidų ir išorę. Prieš pradėdami važiuoti nugramdykite priekinį stiklą, užuot tikėjęsi, kad langų šildymas padės užtikrinti gerą matomumą kelyje. Taip pat nepamirškite nuvalyti sniegą ir ledą nuo priekinių žibintų.

5. Būkite matomi

Stabdžių žibintai ir posūkių signalai turi būti kuo mažiau apsnigti. Jokiu būdu dienos metu nepamirškite naudoti priekinių žibintų, kad jūsų automobilis būtų gerai matomas kelyje. Turėkite šviesą atspindintį trikampį ir šviesą atspindinčią liemenę, kurią dėvėkite, jei įstrigtumėte kelyje ir jums reikėtų išlipti iš automobilio, kad sulauktumėte pagalbos.

6. Greitinkite palengva

Bandydami per greitai pajudėti iš vietos, net ir turėdami transporto priemonę su visais keturiais varomais ratais arba traukos kontrolę, galite susidurti su sunkumais. Staigiai keičiant greitį - didinant ar mažinant - padangos gali praslysti ir prasisukti.

7. Naudokite tinkamus stabdymo būdus

Jūsų automobilyje tikriausiai yra stabdžių antiblokavimo sistema (ABS). Ji neleidžia ratams slysti stipriai stabdant. Tai reiškia, kad stabdant galite lengviau išlaikyti vairą.

Transporto priemonių specialistai rekomenduoja stipriai spausti stabdžių pedalą, nepaisant vibracijos ar atoveiksmio. Apvažiuokite pavojų, užuot į jį atsitrenkę. Galbūt tai nėra intuityvu, todėl praktikuokitės važiuodami nedideliu greičiu tuščioje automobilių stovėjimo aikštelėje arba ilgesniame kelyje, kuriame nėra transporto priemonių.

8. Venkite slydimo

Jei automobilio galinė dalis pradeda slysti šonu ant slidžios dangos, pasukite vairą ta pačia kryptimi, kuria juda galinė dalis. Jei ji krypsta į kairę, pasukite vairą į kairę; jei į dešinę, pasukite vairą į dešinę. Priešingu atveju slydimą paversite sukimusi. Daugumoje automobilių esanti apsauga nuo slydimo padeda, tačiau ji negali padėti išvengti visų slydimo slidžiu keliu atvejų.

9. Turėkite atsargų nenumatytiems atvejams

Įstrigote snieguotame ir apledėjusiame kelyje? Tuomet patariama laikytis šių rekomendacijų:

             Likite automobilyje: Taip būsite apsaugoti nuo stichijos ir techninės pagalbos kelyje specialistams gali būti lengviau jus rasti. Per didelį snygį nebandykite ieškoti pagalbos pėsčiomis, nes tokiu atveju bus labai lengva pasiklysti.

             Nenualinkite savęs: Jei bandote išstumti įstrigusį automobilį, jokiu būdu nepervarkite ir neatiduokite visų savo jėgų. Jei jaučiatės pavargę, pailsėkite.

             Išvalykite išmetimo vamzdį: Įsitikinkite, kad automobilio išorinis išmetimo vamzdis nėra užsikimšęs sniegu. Dėl užsikimšusio vamzdžio į automobilį gali patekti anglies monoksido, kuris gali būti mirtinai pavojingas.

             Taupykite degalus: Įjunkite variklį ir šildytuvą tik tiek laiko, kad nesušaltumėte.

Antklodės taip pat gali jus sužildyti, jei įstrigote kelyje. Be to, galite su savimi turėti ir induose degančių žvakių. Tačiau jei jas naudosite automobilio viduje, šiek tiek praverkite langą, nes žvakės vartoja deguonį ir išskiria nuodingą anglies dioksidą.

Jei norėdami sušilti laikote įjungtą variklį, šiek tiek atidarykite porą langų, kad į automobilio vidų patektų gryno oro. Tai labai svarbu, jei išmetimo sistemoje atsirastų nuotėkis, kuris gali prasiskverbti į automobilio saloną.